|
Spring 2018 Tennis Varsity Boys
(as of 03-29-24)
|
Date |
Time |
Event Type |
Opponent |
Location |
Score |
W/L/T |
|
|
|
03-12-18 |
- |
Tryouts |
No Opponent |
Home |
- |
|
|
|
04-11-18 |
04:30 PM |
Match |
Adlai E. Stevenson |
Home |
1 - 6 |
L |
Lake Forest 1 - Stevenson 6
SINGLES:
1. Kim (S) def Will Zordani (LF) 6-4, 6-2;
2. Komis (S) def Oleksyi Vyshyvanyuk (LF) 6-0, 6-1;
3. Vishvam Bhagat (LF) def Gong (S) 6-1, 6-1;
EX. Adkisson (S) def Jacob McEvoy (LF) 6-1, 6-3;
DOUBLES:
1. Vishwanathan/Perkowski (S) def Yusef Alsikafi/Sam Warren (LF) 6-3, 7-6(1);
2. Sheelvanth/Merneedi (S) def Drew Arnson/Daniel McEvoy (LF) 6-1, 6-2;
3. Dong/Tulchinsky (S) def Kevin An/Scott DeNoble (LF) 6-1, 6-1;
4. Park/Maryniuk (S) def Joey Grube/Erik Leudeking (LF) 6-2, 3-6, 12-10; |
|
04-12-18 |
04:30 PM |
Match |
Warren Township |
Home |
6 - 1 |
W |
Lake Forest 6 - Warren 1
SINGLES:
1. Will Zordani (LF) def Mella (W) 7-6(5), 6-4;
2. Oleksyi Vyshyvanyuk (LF) def Hidalgo (W) 6-2, 6-0;
3. Vishvam Bhagat (LF) def Mokkath (W) 6-1, 6-2;
EX. Jacob McEvoy (LF) def Olander (W) 6-0, 6-1;
EX. Sam Shen (LF) def Matias (W) 6-0, 6-0;
DOUBLES:
1. Radovic/Castanos (W) def Yusef Alsikai/Sam Warren (LF) 7-5, 4-6, 12-10;
2. Drew Arnson/Daniel McEvoy (LF) def Stirrat/Kuscsik (W) 6-2, 6-2;
3. Lincoln Updike/Will Ortell (LF) def Denny/Dasit (W) 6-0, 6-0;
4. Joey Grube/Erik Leudeking (LF) def Schiferi/Bozak (W) 7-5, 6-0;
EX. Kevin An/Scott DeNoble (LF) def Glass/Boyka (W) 6-0, 6-0; |
|
04-17-18 |
04:30 PM |
Match |
Libertyville |
Away |
7 - 0 |
W |
Lake Forest 7 - Libertyville 0
SINGLES:
1. Will Zordani (LF) def Johnston (Lib) 6-0, 6-1;
2. Oleksyi Vyshyvanyuk (LF) def Massa (Lib) 6-0, 6-0;
3. Vishvam Bhagat (LF) def Huff (Lib) 6-1, 6-1;
EX. Kevin An (LF) def Morettini (Lib) 8-0;
DOUBLES:
1. Yusef Alsikafi/Sam Warren (LF) def Herrmann/Valley (Lib) 6-2, 3-6, 6-0;
2. Daniel Beedle/Daniel McEvoy (LF) def Friesl/Higgins (Lib) 6-2, 6-2;
3. Drew Arnson/Erik Leudeking (LF) def Manea/Scott (Lib) 6-4, 4-6, 6-2;
4. Lincoln Updike/Will Ortell (LF) def Murphy/Morettini (Lib) 6-2, 6-0;
EX. Jacob McEvoy/Sam Shen (LF) def Wang/Norstrand (Lib) 8-5 |
|
04-19-18 |
04:30 PM |
Match |
Lake Zurich |
Home |
7 - |
W |
Lake Forest 7 - Lake Zurich 0
For the second time in a row, the Scouts shutout their opponents 7-0.
SINGLES:
1. Will Zordani (LF) def Edkins (LZ) 6-0, 6-0;
2. Oleksyi Vyshyvanyuk (LF) def Leung (LZ) 6-0, 6-0;
3. Vishvam Bhagat (LF) def Morrison (LZ) 6-0, 6-0;
EX. Scott DeNoble (LF) def Rausman (LZ) 6-0, 6-0;
DOUBLES:
1. Yusef Alsikafi/Sam Warren (LF) def Trebec/Gorney (LZ) 6-0, 6-0;
2. Daniel Beedle/Daniel McEvoy (LF) def Shah/Groble (LZ) 6-0, 6-1;
3. Jack Pasquella/Chris Mitev (LF) def Schaff/Stuer (LZ) 7-5, 6-4;
4. Joey Grube/Will Ortell (LF) def Brodner/Slaughter (LZ) 6-2, 6-0; |
|
04-21-18 |
08:30 AM |
Invitational |
Prospect |
Away |
2 - 1 |
W |
Varsity Boys Tennis Place Second at Pospect Power 8 Invitational
Lake Forest 5 - Moline 0
SINGLES:
Oleksyi Vyshyvanyuk (LF) def Shaddy Khalafallah (Mol) 6-2, 0-6, 10-8;
Vishvam Bhagat (LF) def Shiv Pixi (Mol) 6-0, 6-0;
DOUBLES:
Yusef Alsikafi/Sam Warren (LF) def Ryba/Wiemers (Mol) 6-0. 6-1;
Daniel McEvoy/Jack Pasquella (LF) def Henning/Pujari (Mol) 6-1, 6-1;
Drew Arnson/Lincoln Updike (LF) def Meyer/Lapaczanek (Mol) 6-1, 6-3;
Lake Forest 5 - Evanston 0
SINGLES:
Oleksyi Vyshyvanyuk (LF) def Alex Robinson (ETHS) 6-0, 6-0;
Chris Mitev (LF)def Asher Wexler (ETHS) 6-1, 6-1;
DOUBLES:
Yusef Alsikafi/Sam Warren (LF) def Lindland/Avery (ETHS) 6-2, 6-2;
Jack Pasquella/Erik Leudeking (LF) def Newman/Vester (ETHS) 6-3, 6-4;
Kevin An/Jacob McEvoy (LF) def Johnson/Ward (ETHS) 6-2, 6-2;
Lake Forest 2 - Lake Forest Academy 3
SINGLES:
Jack Selati (LFA) def Vishvam Bhagat (LF) 6-2, 6-2;
Will Kasten (LFA) def Sam Shen (LF) 6-3, 6-0;
DOUBLES:
Schilling/Kilbourn (LFA) def Drew Arnson/Daniel McEvoy (LF) 6-0, 6-0;
Kevin An/Erik Luedeking (LF) def Sebolt/Shattock (LFA) 6-2, 6-4;
Lincoln Updike/Chris Mitev (LF) def Sun/Chia (LFA) 6-1, 6-3 |
|
04-24-18 |
04:30 PM |
Match |
Zion-Benton |
Away |
7 - 0 |
W |
Lake Forest 7 - Zion Benton 0
SINGLES:
1. Chris Mitev (LF) def Brac DeGraff (ZB) 6-3, 6-1;
2. Jacob McEvoy (LF) def Zack VanDreese (ZB) 6-1, 6-0;
3. Sam Shen (LF) def Ryan Fusan (ZB) 6-0, 6-0;
DOUBLES:
1. Drew Arnson/Jack Pasquella (LF) def Bhalala/Osterberg (ZB) 6-1, 6-0;
2. Lincoln Updike/Erik Leudeking (LF) def Bareika/Renteria (ZB) 6-0, 6-0;
3. Kevin An/Will Ortell (LF) def Penaloza/Solis (ZB) 6-0, 6-0;
4. Joey Grube/Scott DeNoble (LF) def Mitzelfelt/Velazquez (ZB) 6-0, 6-0; |
|
04-26-18 |
04:30 PM |
Match |
Mundelein (H.S.) |
Home |
7 - 0 |
W |
Lake Forest 7 - Mundelein 0
SINGLES:
1. Yusef Alsikafi (LF) def Biesterfield (Mun) 6-2, 6-2;
2. Sam Warren (LF) def McCarthy (Mun) 6-0, 6-1;
3. Sam Shen (LF) def McRae (Mun) 6-2, 6-0;
DOUBLES:
1. Daniel Beedle/Jack Pasquella (LF) def Kim/Familara (Mun) 6-0, 6-1;
2. Drew Arnson/Lincoln Updike (LF) def Je. Ramos/Jo. Ramos (Mun) 6-0, 6-4;
3. Daniel McEvoy/Jacob McEvoy (LF) def Castro/Gomez (Mun) 6-0, 6-0;
4. Scott DeNoble/Will Ortell (LF) def Morris/So (Mun) 6-3, 6-1 |
|
04-27-18 |
03:00 PM |
Invitational |
Hersey |
Away |
- |
|
|
|
04-28-18 |
08:00 AM |
Invitational |
Hersey |
Away |
- |
|
Team - 8th Place, 35 points
SINGLES:
1. Will Zordani (LF) 17th, 8 pts;
Lost to Krewin Chong (Jacobs) 6-0, 6-4;
Def Mikey Gavrincea (Prospect) 6-2, 6-3;
Def Shashank Yerraguntla (Conant) 6-0, 6-3;
Def Perry Hoag (Homewood-Flossmoor) 7-6(2), 6-4;
Def Eddie Neuman (Nequa Valley) 7-5, 6-4;
2. Vishvam Bhagat (LF) 9th, 10 pts;
Def Evan Potter (O'Fallon) 6-2, 6-0;
Lost to Ryan Zheng (Fremd) 3-6, 6-4, 10-6;
Def Noah Kanner (Deerfield) 6-3, 6-2;
Def Tom Milnarik (Highland Park) 6-0, 6-0;
Def Krishna Tewari (Palatine) 6-0, 6-0;
DOUBLES:
1. Yusef Alsikafi/Oleksyi Vyshyvanyuk (LF) 9th, 10 pts;
Def Velic/Hellstrom (Prospect) 6-0, 6-0;
Lost to Hamilton/Buhelos (Hinsdale Central) 6-3, 7-5;
Def Papachrisanthou/Dollison (O'Fallon) 6-2, 6-2;
Def Valley/Herrman (Libertyville) 6-1, 6-3;
Def Rosas/Iyer (Conant) 7-5, 6-1;
2. Daniel McEvoy/Sam Warren (LF) 11th, 7 pts;
Def Briggman/Condon (York) 6-3, 7-5;
Lost to Pan/Purcell (Edwardsville) 6-4, 7-6(6);
Def Sirrat/Mokkath (Warren) 6-0, 6-1;
Lost to Motwani/Milas (Conant) 5-7, 6-3, 10-7;
Def Lederer/Miller (Highland Park) 6-3, 6-7, 10-5; |
|
04-30-18 |
04:30 PM |
Match |
Lake Forest Academy |
Home |
5 - 3 |
W |
Lake Forest 5 - Lake Forest Academy 3
SINGLES:
1. Jack Selati (LFA) def Will Zordani (LF) 6-2, 6-2;
2. Vishvam Bhagat (LF) def Will Kasten (LFA) 0-6, 6-1, 6-3;
3. Ben Sebolt (LFA) def Jacob McEvoy (LF) 7-6(5), 6-4;
DOUBLES:
1. Schilling/Kilbourn (LFA) def Yusef Alsikafi/Oleksyi Vyshyvanyuk 2-6, 7-6(3),7-6(3);
2. Sam Warren/Daniel McEvoy (LF) def Shattock/Wang (LFA) 6-1, 6-2;
3. Jack Pasquella/Daniel Beedle (LF) def D. Chia/Sun (LFA) 6-3, 6-4;
4. Chris Mitev/Joey Grube (LF) def W. Chia/N. Sebolt (LFA) 6-3, 6-2;
5. Will Ortell/Sam Shen (LF) def Banderly/Yang (LFA) 6-0, 6-1 |
|
05-01-18 |
04:30 PM |
Match |
New Trier |
Home |
1 - 8 |
L |
Lake Forest 1 - New Trier 8
SINGLES:1. Jeff Chen (NT) def Will Zordani (LF) 6-1, 6-1;
2. Colin Fox (NT) def Vishvam Bhagat (LF) 6-1, 6-2;
3. Reed Barnucci (NT) def Kevin An (LF) 6-2, 7-6(5);
4. Nick Ellio (NT) def Scott DeNoble (LF) 6-0, 7-6(5);
DOUBLES:
1. Max Bergshen/Dylan Drier (NT) def Daniel Beedle/Oleksyi Vyshyvanyuk (LF) 7-5, 6-2;
2. Matt Lee/John Rodgers (NT) def Daniel McEvoy/Sam Warren (LF) 6-3, 4-6, 6-3;
3. Brett Saltzman/Charlie Raftery (NT) def Jack Pasquella/Erik Leudeking (LF) 6-3, 6-1;
4. Jay Wagh/Jason Brickman (NT) def Drew Arnson/Linclon Updike (LF) 6-1, 6-3;
5. Joey Grube/Chris Mitev (LF) def Jordan Dembsky/James Rausch (NT) 6-1, 2-6, 6-1 |
|
05-04-18 |
03:30 PM |
Invitational |
Deerfield |
Away |
- |
|
LFHS 30 points, 5th place
FIRST/SECOND SINGLES 7 points
WILL ZORDANI
def Gong (Stev) 6-4, 6-2;
lost to Chernawsky (Dfld) 7-5, 6-2;
lost to Moore (NT) 7-6(5), 6-3;
VISHVAM BHAGAT - 9th place
lost to Fox (NT) 6-4, 6-1;
def Kanner (Dfld)) 6-0, 6-0;
lost to Perkowski (Stev) 6-4, 6-3;
def Johnston (Lib) default;
FIRST/SECOND DOUBLES 13 points
YUSEF ALSIKAFI/OLEKSYI VYSHYVANYUK – 7th place
def Baum/Jarvis (HP) 6-1,6-0;
lost to Elliott/Hamilton (HC) 6-0, 6-2;
def Soyfer/Deborin (GBS) 6-1, 6-4;
lost to Sheelvanth/Viswanathan (Stev) 6-3, 7-6(5);
split McEvoy/Warren(LF);
DANIEL MCEVOY/SAM WARREN – 7th place
def Adas/Blekham (GBS) 2-6, 6-4, 10-8;
lost to Daw/Buhelos (HC) 6-0, 6-1;
def Herrmann/Valley (Lib) 6-2, 6-3;
lost to Bengstson/Drier (NT) 6-1, 6-2;
split Alsikafi/Vyshyvanyuk (LF);
THIRD/FOURTH DOUBLES 10 points
DANIEL BEEDLE/JACK PASQUELLA – 9th place
def Scott/Manea (Lib) 6-0, 6-1;
lost to Donnacher/Cunningham (HC) 6-3, 6-2;
lost to Frankeiwicz/Sawyer (GBS) 7-6(4), 6-2;
def Zlatnikov/Laurich (Dfld) 6-1, 7-6(4);
ARNSON/LUEDEKING/UPDIKE – 7th place
def Bernstein/Bernstein (GBS) 6-3, 6-2;
lost to Raftery/Lee (NT) 6-3, 6-1;
def Gross/Weinberg (Dfld) 7-6(6), 7-5;
lost to Tuchinsky/Adkissson (Stev) 6-3, 6-2 |
|
|
03:30 PM |
Invitational |
Adlai E. Stevenson |
|
- |
|
|
|
|
03:30 PM |
Invitational |
Glenbrook South |
|
- |
|
|
|
|
03:30 PM |
Invitational |
Highland Park |
|
- |
|
|
|
|
03:30 PM |
Invitational |
Hinsdale Central |
|
- |
|
|
|
|
03:30 PM |
Invitational |
Libertyville |
|
- |
|
|
|
|
03:30 PM |
Invitational |
New Trier |
|
- |
|
|
|
05-05-18 |
08:00 AM |
Invitational |
Deerfield |
Away |
- |
|
|
|
05-07-18 |
04:30 PM |
Match |
Glenbrook North |
Away |
- |
|
Lake Forest 3 - Glenbrook North 5
SINGLES:
1. Redstone (GBN) def Daniel Beedle (LF) 6-4, 4-6, 10-7;
2. Ayzenberg (GBN) def Kevin An (LF) 3-6, 6-0, 10-5;
3. Scott DeNoble (LF) def Rawlias (GBN) 6-4, 6-4;
DOUBLES:
1. Riad/E. Park (GBN) def Daniel McEvoy/Sam Warren (LF) 6-3, 7-5;
2. Schulte/M. Park (GBN) def Jack Pasquellla/Erik Leudeking (LF) 6-3, 6-1;
3. Drew Arnson/Lincoln Updike (LF) def D'Orazi/Kang (GBN) 6-2, 6-0;
4. Weissman/Kramer (GBN) def Will Ortell/Jacob McEvoy (LF) 6-3, 6-2;
5. Joey Grube/Sam Shen (LF) def Marschall/Kim (GBN) 6-2, 6-4; |
|
05-10-18 |
02:00 PM |
NSC Championship |
Lake Zurich |
Away |
- |
|
2018 LFHS Boys Tennis
NSC Varsity Tournament
May 10-11
LFHS 30 points, Second Place
FIRST SINGLES
Will Zordani - 2nd place 4pts
def Colin Biesterfield (Mun) 6-0, 6-1
def Cecil Mella (War) 6-4, 6-3
lost to Zach Kim (Stev) 6-0, 6-4
SECOND SINGLES
Vishvam Bhagat - 2nd place 4 pts
def Leung (LZ) 6-1, 6-0
def Hidalgo (War) 6-1, 6-3
lost to Sam Komis (Stev) 6-4, 6-2
THIRD SINGLES
Kevin An - 1st place 6 pts
def Morettini (Lib) 6-4, 6-2
def Nihad Mokkath (War) 6-0, 6-1
def Tom Gong (Stev) 6-4, 6-7, 6-4
FIRST DOUBLES
Yusef Alsikafi/Oleksyi Vyshyvanyuk - 2nd place 4 pts
def Gorney/Treceb (LZ) 6-0, 6-0
def Radovic/Castanos (War) 6-1, 6-1
lost to Merneedi/Perkowski (Stev) 6-3, 6-3
SECOND DOUBLES
Daniel McEvoy/Sam Warren – 2nd place 4 pts
def solis/Barieka (ZB) 6-0, 6-0
def Friese/Higging (Lib) 6-2, 6-1
lost to Sheelvanth/Viswanathan (Stev) 6-1, 4-6, 6-1
THIRD DOUBLES
Jack Pasquella/Daniel Beedle - 2nd place 4 pts
def Castro/Lee (Mun) 6-1, 6-0
def Scott/Lang (Lib) 6-2, 6-3
lost to Adkisson/Tulchinsky (Stev) 6-0, 6-3
FOURTH DOUBLES
Drew Arnson/Lincoln Updike - 2nd place 4 pts
def Velazquez/Mitzefelt (ZB) 6-0, 6-0
def Anderson/Schiferi (War) 6-0, 6-1
lost to Dong/Maryniuk (Stev) 6-0, 7-5 |
|
05-12-18 |
08:30 AM |
NSC Championship |
Lake Zurich |
Away |
- |
|
|
|
05-18-18 |
01:00 PM |
IHSA Sectionals |
Adlai E. Stevenson |
Away |
- |
|
|
|
05-19-18 |
08:00 AM |
IHSA Sectionals |
Adlai E. Stevenson |
Away |
- |
|
Stevenson Boys Varsity Tennis Sectional Tournament
05/18-19/18
RESULTS
Team – 2nd place – 17 pts
SINGLES:
Will Zordani – 3rd place, 5 pts
Vishvam Bhagat – 4th place, 4 pts
DOUBLES:
Yusef Alsikafi/Oleksyi Vyshyvanyuk – 2nd place, 6 pts
Daniel McEvoy/Sam Warren – 5th place, 2 pts
|
|
05-24-18 |
08:00 AM |
IHSA State Preliminaries |
Hersey |
Away |
- |
|
The Varsity Boys Tennis team placed ninth with ten points at the IHSA Boys Tennis State Finals. The doubles team of Yusef Alsikafi/Oleksyi Vyshyvanyuk placed sixth overall and contributed eight points and were so very close to getting into the semifinals. Will Zordani and Vishvam Bhagat represented the Scouts in the singles division. Way to go Scouts!
RESULTS
Team – 9th place – 10 pts
SINGLES:
Will Zordani – 2 pts;
lost to Dominick Cuchran (Lyons) 6-0, 6-2;
def Alex Kernagis (Glenbard West) 6-4, 2-6, 10-4;
def Alex Veltkamp (Streamwood) 6-0, 6-0;
lost to Rohan Gupta (Glenbrook South) 6-2, 6-2;
Vishvam Bhagat
lost to Andrew Immink (Glenbard West) 6-2, 6-7(5), 6-1;
lost to Kerwin Chong (Jacobs) 6-2, ret. Inj.;
DOUBLES:
Yusef Alsikafi/Oleksyi Vyshyvanyuk – 8 pts, 6th place;
def Harbin/Rechsteiner (Homewood-Flossmoor) 6-1, 6-0;
def Lillig/Choi (Wheaton Warrenville South) 6-3, 6-2;
def Li/Polowczak (Naperville Central) 7-5, 6-4;
lost to Daw/Shah (Hinsdale Central) 6-3, 3-6, 6-3;
def Doyle/Schroeder (Metea Valley) 6-2, 6-4;
def Li/Polowczak (Naperville Central) 6-1, 7-5;
lost to Drier/Zipoli (New Trier) 7-6(2), 4-6, 6-0; |
|
|
Total: |
7-2-0
|
|
|
Lake Forest High School Standings |
|
|
Team |
Conference Record |
|
Overall Record |
|
|
|
|
|
Lake Forest (H.S.) |
7-2-0 |
7-2-0 |
|
|
|
|
|