Skip to content
- Sunday
- Monday
- Tuesday
- Wednesday
- Thursday
- Friday
- Saturday
29
30
31
1
1:00pm - 2:00pm
@Norfolk
FRPS - Health Beat with Corinna Hansen2:30pm - 3:00pm
@Norfolk
Andy and Aurora Coop Shooting in Norfolk Studio
4:45pm
@Beatrice
GBB North Central vs Southeast Community College Broadcast:21.1, 35.1, 48.1, 30.17:00pm
@Beatrice
BBB North Central vs Southeast Community College Broadcast:21.1, 35.1, 48.1, 30.12
@Norfolk
BBB Mid-State Conference Tournament - TBA Talent:Andrew/Chirs8:30am - 9:30am
@Studio - Norfolk
Pet Segment Recording
Talent: Dave
Contact: Sydney Hurley1:30pm
@Norfolk
FRHS - Health Beat - Dr. Dilly5:00pm
Husker BB vs Michigan State5:00pm
@Lincoln
MBB: Michigan State at Nebraska6:00pm
@Fullerton
GBB Osceola vs Fullerton Broadcast:48.16:15pm
@Beatrice
Wrestling Fairbury vs Beatrice Broadcast:21.1, 30.3, 35.3, 48.26:45pm
@Grand Island
Wrestling GISH vs Kearney Broadcast:30.1, 35.1, 21.28:00pm
@Fullerton
BBB Osceola vs Fullerton Broadcast:48.13
@Norfolk
BBB Mid-State Conference Tournament - TBA Talent:Andrew/Chirs5:30pm
@Columbus
GBB Columbus vs Papillion LaVista South Broadcast:48.15:30pm
@Fremont
GBB - Norfolk vs Fremont Broadcast:35.1, 30.3, 21.25:45pm
@Marysville, KS
GBB / BBB - Abilene @ Marysville5:45pm
@Grand Island
GBB Lexington vs GICC Broadcast:30.1, 35.3, 48.26:00pm
GBB: Syracuse at Platteview6:00pm
@Nebraska City
GBB: Norris at Nebraska City7:15pm
@Omaha
BBB Beatrice @ Omaha Skutt7:30pm
@Columbus
BBB Columbus vs Papillion LaVista South Broadcast:48.17:30pm
@Fremont
BBB - Norfolk vs Fremont Broadcast:35.1, 30.3, 21.27:45pm
BBB: Syracuse at Platteview7:45pm
@Grand Island
BBB Lexington vs GICC Broadcast:30.1, 35.3, 48.27:45pm
@Nebraska City
BBB: Norris at Nebraska City4
@Norfolk
GBB/BBB Mid-State Conference Tournament - TBA Talent:Andrew/Chirs1:15pm
@Grand Island
GBB Bellevue West vs Grand Island Broadcast:30.1, 35.3, 48.2, 21.22:00pm
@Peru
Alumni Chili Feed - Senior Day - Gary's Tumbling-Fantastic Flyers2:15pm
@Falls City
GBB Crete vs Falls City Broadcast:21.13:00pm
@Grand Island
BBB Bellevue West vs Grand Island Broadcast:30.1, 35.3, 48.2, 21.24:00pm
@Peru
MBB: Benedictine at Peru State4:00pm
@Falls City
BBB Crete vs Falls City Broadcast:21.14:15pm
@Norfolk
GBB - Norfolk vs Millard West Broadcast:35.1, 30.34:45pm
@Lincoln
WBB: Minnesota at Nebraska6:00pm
(Cancelled)
@Stromsburg
GBB High Plains vs Cross County Broadcast:48.16:15pm
@Norfolk
BBB - Norfolk vs Millard West Broadcast:35.1, 30.36:30pm
@Beatrice
GBB Omaha Gross @ Beatrice7:45pm
(Cancelled)
@Stromsburg
BBB High Plains vs Cross County Broadcast:48.1
5
12:00pm
@Radio Studio
Husker BB vs Iowa12:00pm
MBB: Nebraska at Iowa6
5:45pm
@Laurel
TBA GBB Lewis & Clark Conference Tournament Championship Broadcast:35.1, 48.1, 30.16:15pm
@Hanover, KS
DH BB - Diller-Odell @ Hanover Broadcast:21.17:45pm
@Laurel
TBA BBB Lewis & Clark Conference Tournament Championship Broadcast:35.1, 48.1, 30.17
5:00pm - 7:00pm
@Norfolk
Pizza Ranch/St.Jude Remote
Talent: Austen
5:45pm
@St. Paul
GBB Ravenna vs St. Paul Broadcast:30.1, 35.3, 48.2, 21.15:45pm
@Creighton
GBB/BBB Battle Creek vs Neligh-Oakdale Talent:Andrew/Chris6:00pm
@Syracuse
GBB: Auburn at Syracuse6:00pm
@Stromsburg
GBB East Butler vs Cross County Broadcast:48.1, 35.1, 30.36:45pm
@Freeman
GBB - Sterling @ Freeman7:45pm
@Syracuse
BBB: Auburn at Syracuse7:45pm
@Stromsburg
BBB East Butler vs Cross County Broadcast:48.1, 35.1, 30.37:45pm
@St. Paul
BBB Ravenna vs St. Paul Broadcast:30.1, 35.3, 48.2, 21.18
5:30pm
@Peru
WBB: Graceland at Peru State7:30pm
@Peru
MBB: Graceland at Peru State9
8:30am - 9:30am
@Studio - Norfolk
Pet Segment Recording
Talent: Dave
Contact: Sydney Hurley5:40pm
@Friend
DH BB - Meridian @ Friend5:45pm
@North Bend
GBB Howells-Dodge vs North Bend Broadcast: 35.1, 48.15:45pm
(Cancelled)
@Adams
GBB Johnson-Brock vs Freeman Broadcast:21.1, 30.35:45pm
@Hastings
GBB GICC vs Hastings St. Cecila Broadcast:30.1, 21.1, 35.3, 48.26:00pm
Husker GBB vs Wisconsin7:00pm
@Radio Studio
Husker BB vs Wisconsin7:05pm
@Lincoln
MBB: Wisconsin at Nebraska7:30pm
@Hastings
BBB GICC vs Hastings St. Cecila Broadcast:30.1, 21.1, 35.3, 48.27:45pm
@North Bend
BBB Howells-Dodge vs North Bend Broadcast: 35.1, 48.17:45pm
(Cancelled)
@Adams
BBB Johnson-Brock vs Freeman Broadcast:21.1, 30.310
5:30pm
@Beatrice
DH BB- GI Northwest @ Beatrice5:30pm
@Beatrice
GBB Northwest vs Beatrice Broadcast:21.1, 30.35:45pm
(Cancelled)
@Palmer
GBB Nebraska Christian vs Palmer Broadcast:48.15:45pm
@Burwell
GBB Heartland Lutheran vs Burwell Broadcast:30.1, 35.3, 48.25:45pm
@Kearney
GBB - Norfolk vs Kearney Broadcast:35.1, 21.2, 48.15:55pm
@Wymore
DH BB - Thayer Central @ Southern6:00pm
@Nebraska City
GBB: Boys Town at Lourdes Central Catholic6:00pm
@Elkhorn
GBB: Nebraska City at Elkhorn South7:30pm
@Beatrice
BBB Northwest vs Beatrice Broadcast:21.1, 30.37:30pm
@Burwell
BBB Heartland Lutheran vs Burwell Broadcast:30.1, 35.3, 48.27:45pm
@Nebraska City
BBB: Boys Town at Lourdes Central Catholic7:45pm
(Cancelled)
@Palmer
BBB Nebraska Christian vs Palmer Broadcast:48.17:45pm
@Kearney
BBB - Norfolk vs Kearney Broadcast:35.1, 21.2, 48.17:45pm
@Elkhorn
BBB: Nebraska City at Elkhorn South11
12:00pm - 4:30pm
@Norfolk
Read aloud Norfork event at Sunset Plaza Mall1:15pm
@Grand Island
GBB Elkhorn South vs GISH Broadcast:30.1, 35.3, 48.21:45pm
@Beatrice
GBB Central Community College vs Southeast Community College Broadcast:21.1, 30.3, 48.13:15pm
@Grand Island
BBB Elkhorn South vs GISH Broadcast:30.1, 35.3, 48.24:00pm
@Beatrice
BBB Central Community College vs Southeast Community College Broadcast:21.1, 30.3, 48.14:15pm
@Norfolk
GBB - Norfolk vs Lincoln East Broadcast:35.16:15pm
@Norfolk
BBB - Norfolk vs Lincoln East Broadcast:35.1
12
12:00pm - 4:45pm
@Norfolk
Read A Loud Norfolk: Children's Day Festival
Sunset Plaza Mall
Booth: 13
GBB: NSAA Sub-District Tournament GBB: NSAA Sub-District Tournament - TBA vs. TBA 9:00am
Time cards and payroll due to office manager2:00pm
Nebraska Governor's Call-In Show6:10pm - 8:00pm
Girls Sub District Basketball at Seward: Fairbury v Wilber/Clatonia14
GBB: NSAA Sub-District Tournament - TBA vs. TBA GBB: NSAA Sub-District Tournament - TBA vs. TBA 5:10pm - 7:00pm
Girls Sub District Basketball at Tri County: Meridian v Deshler/McCool Junction5:15pm
@Beatrice
GBB Northeast Community College vs Southeast Community College Broadcast:21.1, 35.3, 48.2, 30.3 5:40pm - 7:00pm
@Fairbury
Girls Sub District Basketball at Fairbury: Diller/Odell v HTRS5:45pm
@Norfolk
GBB NSAA Class C2-7 Sub-district Stanton vs Battle Creek or Wisner-Pilger Broadcast: 48.15:45pm
@Grand Island
NSAA GBB Class C1-9 Subdistricts - Central City vs Boone Central/Newman Grove Broadcast:30.15:45pm
@Norfolk
NSAA GBB Class C1 Sub-Districts Pierce vs Norfolk Catholic/Madison Talent:Andrew/Chris6:45pm
@Omaha
GBB - Norfolk vs Omaha Central Broadcast:35.17:00pm
@Fairbury
Girls Sub District Basketball: Thayer Central v Southern7:00pm - 9:00pm
Girls Sub District Basketball at Tri County: Friend v BDS7:05pm
@Lincoln
MBB: Penn State at Nebraska7:30pm
@Beatrice
BBB Northeast Community College vs Southeast Community College Broadcast:21.1, 35.3, 48.2, 30.3 7:45pm
@Norfolk
GBB NSAA Class C2-7 Sub-district Humphrey/Lindsay Holy Family vs Howells-Dodge Broadcast: 48.17:45pm
@Grand Island
NSAA GBB Class C1-9 Subdistricts - GICC vs St. Paul Broadcast:30.18:00pm
@Norfolk
NSAA GBB Class C1 Sub-Districts Wayne vs West Point Beemer Talent:Andrew/Chris15
4:00pm - 5:00pm
@Norfolk
F&N One-Stop Wednesday
Centrum Building (Connecting Point)
Talent: Austen
Contact: Donna Wolff, Connected Youth Coordinator 5:30pm
@Peru
WBB: Central Methodist at Peru State7:30pm
@Peru
MBB: Central Methodist at Peru State16
@Omaha
WR: NSAA State Tournament ReportsTBA - State Wrestling Updates @Omaha
WR: NSAA State Tournament Reports8:30am - 9:30am
@Studio - Norfolk
Pet Segment Recording
Talent: Dave
Contact: Sydney Hurley10:45am - 3:00pm
@Beatrice
Beatrice 77 Livestock Bred Heifer/Bred Cow Sale Broadcast:21.1, 48.1, 35.1, 30.16:15pm
@Norfolk
NSAA GBB Sub-Districts TBA Talent:Andrew/Chris6:30pm
GBB: NSAA Sub-District Tournament Championship - Lourdes Central Catholic vs. Johnson-Brock6:40pm
@Fairbury
Girls Sub District Final Basketball: Diller/Odell v Southern 6:40pm - 9:00pm
Girls Sub District Final Basketball at Tri County: Friend v Meridian 6:45pm
@Norfolk
GBB NSAA Class C2-7 Sub-district TBA Broadcast: 48.16:45pm
@Grand Island
NSAA GBB Class C1-9 Subdistricts - Final TBA Broadcast:30.1, 21.16:45pm
@Plainview
GBB Class D1-6 Subdistrict TBA Broadcast:35.16:45pm
@Lincoln
WBB: Ohio State at Nebraska7:00pm
GBB: NSAA Sub-District Tournament Championship: Louisville vs. Auburn17
@Omaha
WR: NSAA State Tournament ReportsTBA - State Wrestling Updates @Omaha
WR: NSAA State Tournament Reports1:30pm
BSB: Nebraska vs UC Riverside (Doubleheader)5:00pm
@Grand Island
GBB Fremont vs GISH Broadcast:30.1, 21.15:30pm
@Norfolk
GBB - Norfolk vs Lincoln Northeast Broadcast:35.1, 30.3, 21.25:45pm
@York
DH BB- Beatrice @ York7:00pm
@Grand Island
BBB Fremont vs GISH Broadcast:30.1, 21.17:30pm
@Humphrey
BBB Twin River vs Humphrey St. Francis Broadcast:48.1, 48.2, 35.37:30pm
@Norfolk
BBB - Norfolk vs Lincoln Northeast Broadcast:35.1, 30.3, 21.218
@Omaha
WR: NSAA State Tournament ReportsTBA - State Wrestling Updates @Omaha
WR: NSAA State Tournament Reports6:00am - 7:00pm
@Norfolk
PENDING: Semi at the Lions Club Pancake Feed
Ag Complex
Tom Otto 402-750-38384:00pm
@Radio Studio
Husker BB vs Ohio State4:00pm
MBB: Nebraska at Ohio State5:30pm
@Aurora
GBB Northwest vs Aurora Broadcast:30.1, 35.3, 48.2, 21.16:00pm
NASCAR - Sprint Unlimited6:45pm
@Omaha
BBB - Norfolk vs Omaha Central Broadcast:35.1, 48.1, 21.27:30pm
@Aurora
GBB Northwest vs Aurora Broadcast:30.1, 35.3, 48.2, 21.1
19
1:30pm - 6:00pm
BSB vs UC Riverside @ Tempe AZ - NET-21:30pm
BSB: Nebraska vs. UC Riverside20
6:10pm
Boys Sub District Basketball: Fairbury v Wilber/Clatonia at Seward7:00pm
@Nebraska City
BBB: NSAA C1-1 Sub-District Tournament - Auburn vs. Conestoga21
Beatrice Girls Basketball Districts - TBA @Laurel
NSAA BBB Class D1 Sub-Districts TBA Talent:Andrew/Chris5:10pm
Boys Sub District Basketball: BDS v McCool Junction Game Location: Tri County5:30pm
@Freeman
BBB: NSAA D1-1 Sub-District Tournament - Lourdes Central Catholic vs. Winner of Tri-County/Pawnee City5:45pm
@Columbus
BBB NSAA Class C1-5 Subdistrict TBA Broadcast:48.15:45pm
@Grand Island
C1-9 Boys Sub-Districts - GICC vs Central City and St. Paul vs BC/NG
Broadcast: 30.1, 21.16:00pm
@Nebraska City
BBB: NSAA C1-1 Sub-District Tournament - Louisville vs. Winner of Auburn/Conestoga6:40pm
Boys Sub District Basketball: Friend v Deshler Game Location: Tri County6:45pm
@Kearney
GBB Class A District Norfolk vs Kearney Broadcast:35.17:00pm
@Freeman
BBB: NSAA D1-1 Sub-District Tournament - Johnson-Brock vs. Sterling7:10pm
Girls B District Basketball: Beatrice v Schuyler; game location: Lincoln High School 7:30pm
@Columbus
BBB NSAA Class C1-5 Subdistrict TBA Broadcast:48.17:45pm
@Nebraska City
BBB: NSAA C1-1 Sub-District Tournament - Syracuse vs. Falls City22
8:40am - 3:00pm
@Wilber
14th Annual Southeast Nebraska Farm Show, held at the Saline Center, which is located on Highway 15 Northwest of Wilber. Snow date is February ...8:40am - 3:00pm
@Wilber
14th Annual Southeast Nebraska Farm Show, held at the Saline Center, which is located on Highway 15 Northwest of Wilber. Snow date is February ...5:30pm
@Peru
WBB: Avila vs Peru State7:00pm - 8:30pm
@Albion
Nebraska Loves Public Schools LIVE Community Forum 21.1., 30.1., 35.1, 48.17:30pm
@Peru
MBB: Avila at Peru State23
Beatrice Girls Basketball Districts - TBA 6:00am - 7:00pm
@Norfolk
St.Jude Radiothon
8:00am - 9:00am
Live Shot from the St.Jude Radiothon
2 1/2 Minutes??? 8:30am - 9:30am
@Studio - Norfolk
Pet Segment Recording
Talent: Dave
Contact: Sydney Hurley2:00pm - 3:00pm
@Norfolk
FRHS - Health Beat - Dr. Sharon Gossman4:15pm
@Wausa
BBB Class C2-5 Subdistrict Laurel-Concord/Coleridge vs HCC Broadcast:35.14:15pm
@Laurel
NSAA BBB Class D1 Sub-Districts LHNE vs Randolph Talent:Andrew/Chris5:45pm
@Columbus
BBB Class C1-5 NSAA Subdistrict TBA Broadcast: 48.15:45pm
@Grand Island
C1-9 Boys Sub-District Final GICC vs Boone Central/Newman Grove Broadcast 30.1, 21.16:30pm
@Freeman
BBB: NSAA D1-1 Sub-District Tournament - Championship: Lourdes Central Catholic vs. Johnson-Brock6:40pm
Boys Sub District Basketball: Winners of 2/21 games (BDS/Meridian/Friend/Deshler Game Location: Tri County7:00pm
@Nebraska City
BBB: NSAA C1-1 Sub-District Tournament - Championship: Louisville vs. Syracuse7:10pm
Girls B District Basketball: Beatrice v Seward; game location: Lincoln High School 24
8:00am - 9:00am
Live Shot from the St.Jude Radiothon
2 1/2 Minutes??? 9:00am
Time cards and payroll due to office manager6:40pm
@Crete
Girls District Basketball Final: Meridian v Lourdes Central Catholic - at Crete 6:45pm
@Grand Island
Girls Basketball B-5 Sub-District Final Broadcast: 30.1, 21.16:45pm
(Cancelled)
@O'Neill
GBB NSAA District Final - Randolph vs North Central Broadcast: 35.17:00pm
@Lincoln
GBB: NSAA District Final - Falls City Sacred Heart vs. Humphrey St. Francis7:00pm
@Crete
GBB: NSAA District Final - Lourdes Central Catholic vs. Meridian25
12:40pm
Girls C2 District Final Basketball: Diller/Odell v Elmwood Murdock at Milford **Postponed from 2/24/17**1:45pm
(Postponed)
@Fremont
NSAA GBB Class C1-3 District Championship Scotus vs Fort Calhoun Broadcast: 48.12:00pm
NASCAR - Power Shares QQQ 3002:45pm
@Central City
NSAA GBB District Final Pierce vs Ord Talent:Andrew/Chris4:15pm - 4:45pm
@Lincoln
Team Jack Press Conference - Lincoln Embassy Suites Broadcast:21.1, 30.1, 35.1, 48.14:30pm
BSB: Nebraska vs. Oregon State4:45pm
@Norfolk
BBB NSAA Class A Districts Norfolk vs Grand Island Broadcast: 35.1, 30.36:15pm - 10:00pm
@Lincoln
Team Jack Gala Event Broadcast:48.1, 21.1, will join after NHS BBB Game 35.1, 30.1
26
12:00pm
NASCAR - Daytona 5001:30pm - 6:00pm
BSB vs Oregon State @ Surprise AZ - NET-25:30pm
@Radio Studio
Husker BB vs Illinois5:30pm
@Lincoln
MBB: Illinois at Nebraska27
5:25pm
Beatrice Boys Basketball Districts - Beatrice v Seward/Norris at Lincoln High School6:40pm
Boys C2 District Final - Diller/Odell v Elmwood Murdock - Doane College in Crete, 6:40 pm pregame6:45pm
@Norfolk
BBB NSAA Class District Final Winnebago vs Scotus Broadcast:35.1, 48.1, 30.1, 21.128
6:40pm
Boys D1 District Finals - BDS v Lourdes Central Catholic - at Crete High School, 6:40 pm Pregame6:45pm
Boys Basketball District Finals: Norris v. Crete 6:45pm
@Grand Island
NSAA Boys Class B District Final Aurora vs York Broadcast:30.16:45pm
@Norfolk
NSAA Class A District Final - Norfolk vs Lincoln East Broadcast:35.16:45pm
@Niobrara
NSAA Class D1-3 District Final Randolph vs Boyd County Talent:Andrew7:00pm
@Crete
BBB: NSAA Class D1-1 District Final - Lourdes Central Catholic vs. BDS1
2
3
4