News Channel Nebraska

  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 1
    11:00am - 1:00pm
    Norfolk Auto Center Remote Talent: Angie (St Jude Cars for Kids promo $50 per car to St Jude)
    5:20pm
    @Millard
    BB:Grand Island @ Millard North (Online) Director:Tyler Talent:Brandon & Alex
    6:00pm
    G/BBB: Syracuse at Platteview
    6:00pm
    @Nebraska City
    G/BBB: Norris at Nebraska City
    6:00pm - 9:30pm
    @Norfolk
    BB - Mid-States [Boys Semifinals/Double-header] Pierce vs. Norfolk Catholic Boone Central vs. Battle Creek Talent: Andrew & Kellon
  • 2
    @Norfolk
    BB - Mid-States [Girls and Boys Finals] (Double-header) Pregame at 5:45 p.m. Talent: Andrew & Kellon
    12:15pm
    MBB: Nebraska at Illinois
    12:50pm
    BB:Omaha Marian/Creighton Pride @ Plus X Director:Tyler Talent:Brandon & Andy
    2:00pm
    @Peru
    W/MBB: Evangel at Peru State
    3:20pm
    @Broken Bow
    BB:Ogallala @ Broken Bow (Online) Director:Ethan Talent:Alex
    4:20pm
    @Norfolk
    BB:PLV South @ Norfolk Director:Will Talent:Eric & Lou
    5:50pm
    @Beatrice
    Beatrice Boys and Girls Basketball vs. Omaha Gross
  • 10
    1:45pm
    Nebraska Women's Basketball
    1:45pm
    @Lincoln
    WBB: Purdue at Nebraska
  • 11
    BB - NC Girls Sub-districts
    2:00pm
    Nebraska Governor's Call-in Show
    5:40pm
    @Beatrice
    Live High School Sports: MUDECAS B Division Championship HTRS vs. Southern
    5:50pm - 7:30pm
    @Beatrice
    MUDECAS BOYS DIVISION B FINAL HTRS vs SOUTHERN - NORTH and SOUTH TALENT: BRANDON and KYLE PRODUCER: TYLER
    7:35pm
    @Beatrice
    Live High School Sports: MUDECAS A Division Championship FCHS vs. Tri County
    7:40pm
    @Seward
    Live High School Sports - Girls Sub District Game - Norris v. Crete
  • 12
    BB - NC Girls Sub-districts
    5:30pm
    Freeman vs JCC Basketball
    6:00pm
    @Springfield
    GBB: Class C2-1 Sub-District Semi-Finals - Lourdes Central Catholic vs. Palymra
    7:00pm
    Tri-County vs Southern
  • 13
    5:40pm
    @Wilber
    Live High School Sports: Girls Sub District Games 5:40p BDS v. NE Lutheran
    6:00pm
    @Nebraska City
    GBB: Class C1-1 Sub-District Semi-Finals - Falls City/Wilber-Clatonia winner vs. Auburn
    7:00pm
    Nebraska Men's Basketball
    7:00pm
    @Wilber
    Live High School Sports - Girls Sub District Games Dorchester v. Exeter/Milligan
    7:05pm
    @Lincoln
    MBB: Minnesota at Nebraska
    7:30pm
    @Nebraska City
    GBB: Class C1-1 Sub-District Semi-Finals - Syracuse vs. Fairbury
  • 14
    BB - NC Girls Sub-districts
    6:40pm
    @Wilber
    Live High School Sports - Girls Sub District Games BDS/Dorchester/Exeter-Milligan game
    6:50pm
    @McCook
    BB (Boys Only):Cozad @ McCook Director:Ethan Talent:Alex
    7:00pm
    @Nebraska City
    GBB: C1-1 Sub-District Championship - Auburn vs. Syracuse
    7:00pm
    Freeman/JCC winner vs TC/Southern Winner
    7:00pm
    @Springfield
    GBB: C1-1 Sub-District Championship - Lourdes Central Catholic vs. Yutan
  • 15
    5:20pm
    @Ogallala
    BB (Boys Only):Gothenburg @ Ogallala Director:Ethan Talent:Alex
    5:35pm
    @Grand Island
    BB: Plus X @ Grand Island (Online) Director:Tyler Talent:Brandon & Andy
    7:30pm
    BSB: Nebraska at UC-Riverside
    7:35pm
    @Norfolk
    BB (Boys Only):Hartington Cedar Catholic @ Norfolk Catholic Director:Will Talent:Michael & Lou
  • 16
    12:00pm
    @Peru
    W/MBB: Mount Mercy at Peru
    2:40pm
    @Crete
    Live High School Sports - Girls District Finals Crete v. North Platte
    6:05pm
    @Norfolk
    BB (Boys Only):Lincoln East @ Norfolk (Online) Director:Will Talent:Eric & Lou
    6:30pm
    @Lincoln
    MBB: Northwestern at Nebraska
  • 17
    12:30pm
    NASCAR Racing
    2:45pm
    @Lincoln
    WBB: Michigan at Nebraska
  • 18
    BB - LHNE Boys Sub-districts
    5:30pm
    @Lincoln
    Beatrice vs. Lincoln Pius/Boys HS Basketball
    6:20pm - 8:15pm
    @Sutherland
    C1-11 SUBDISTRICT QUARTERFINAL - HERSHEY VS GOTHENBURG - NETWORK WIDE PRODUCER: ETHAN TALENT: ALEX
  • 19
    BB - LHNE Boys Sub-districts
    3:00pm
    @Johnson
    BBB: NSAA Class D1-1 Sub-District Semi-Finals - Omaha Christian Academy vs. Weeping Water
    4:00pm
    @Beatrice
    Freeman vs HTRS/Boys HS Basketball
    4:10pm
    @Wilber
    Live High School Sports - Boys Subdistrict - Exeter/Milligan vs. Dorchester/Friend
    4:30pm
    @Johnson
    BBB: NSAA Class D1-1 Sub-District Semi-Finals - Lourdes Central Catholic vs. Pawnee City
    5:20pm - 7:00pm
    @Sutherland
    C1-11 SUBDISTRICT SEMIFINAL - TBD VS OGALLALA - NETWORK WIDE PRODUCER: ETHAN TALENT: ALEX
    5:30pm
    (Cancelled)
    @Auburn
    BBB: NSAA Class D2-1 Sub-District Semi-finals - Sterling vs. Johnson-Brock (Broadcast Cancelled, due to weather)
    5:30pm
    @Beatrice
    Southern vs Palmyra/Boys HS Basketball
    5:40pm
    @Wilber
    Live High School Sports - Boys Subdistrict - Diller/Odell vs. Parkview Christian
    7:00pm - 9:00pm
    @Sutherland
    C1-11 SUBDISTRICT SEMIFINAL - CHASE COUNTY VS COZAD - NETWORK WIDE PRODUCER: ETHAN TALENT: ALEX
  • 20
    7:00pm - 8:30pm
    @South Sioux City
    NELPS Live Public Forum - North and South feed
  • 21
    BB - LHNE Boys Sub-districts
    6:00am - 7:00pm
    St. Jude Radiothon
    1:30pm
    (Postponed)
    BSB: Nebraska vs. Oregon State
    6:40pm
    @Wilber
    Live High School Sports - Boys Subdistrict - Exeter/Milligan vs. Diller/Odell
    6:50pm - 8:30pm
    @Sutherland
    C1-11 SUBDISTRICT FINAL - TBD VS TBD - NETWORK WIDE PRODUCER: ETHAN TALENT: BRANDON/ANDY
    7:00pm
    @Auburn
    BBB: NSAA Class D2-1 Sub-District Championship - Falls City Sacred Heart vs. Johnson-Brock
    7:00pm
    @Johnson
    BBB: NSAA Class D1-1 Sub-District Championship - Omaha Christian Academy vs. Lourdes Central Catholic
    7:30pm
    @Beatrice
    HS Boys Basketball/Winner of Tuesday nights games between Freeman/HTRS and Southern/Palmyra
  • 22
    @York
    BB - Girls District Finals Clarkson/Leigh vs. Blue Hill Talent: Andrew & Kellon BO: Landon
    6:00am - 7:00pm
    St. Jude RadioThon
    12:30pm
    BSB: Nebraska vs. Oregon State
    2:40pm
    @Hershey
    Girls D2-3 District Final: BDS v. Sioux County
    3:00pm
    @North Platte
    GBB: NSAA C1-1 District Final - Mitchell vs. Syracuse
    6:00pm
    @Waverly
    GBB: NSAA D1-4 District Final - Archbishop Bergan vs. Johnson-Brock
    6:00pm
    @Springfield
    GBB: NSAA Class C2-7 District Final: Lourdes Central Catholic vs. Yutan
    7:20pm - 9:00pm
    @South Sioux City
    C2-4 GIRLS DISTRICT FINAL - HARTINGTON CC VS OAKLAND-CRAIG - NETWORK WIDE PRODUCER: WILL TALENT: MICHAEL/LOU
  • 23
    BB - Boys District Finals
    2:00pm
    Nebraska Men's Basketball
    2:00pm
    @Lincoln
    MBB: Purdue at Nebraska
  • 24
    10:30am
    BSB: Nebraska vs. Oregon State
    12:00pm
    NASCAR Racing
  • 25
    6:40pm
    @Geneva
    Live High School Sports - Boys District Final Exeter/Milligan vs. Giltner
    7:00pm
    BBB: NSAA Class C1-3 District Final - Auburn vs. Fort Calhoun
    7:00pm
    BBB: NSAA Class D2-5 District Final: Johnson-Brock vs. Mead (Sunny 101.3)
    7:00pm
    @Friend
    BBB: NSAA Class D1-2 District Final - Overton vs. Lourdes Central Catholic
    7:15pm
    @Malcolm
    District Basketball/Freeman Boys
  • 26
  • 27
  • 28
    @Lincoln
    BB - Girls State Basketball
    1:50am - 3:35pm
    GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - BIHSOP NEUMANN vs NORTH BEND - NETWORK WIDE TRUCK OP: Will/Ethan TALENT: Eric/Lou
    8:40am
    @Lincoln
    Girls State Basketball: Sterling v. CWC
    8:40am
    @Lincoln
    Girls State Basketball: Sterling v. CWC
    8:50am - 10:35am
    @Lincoln
    GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - West Point-BEEMER vs LINCOLN CHRISTIAN - NETWORK WIDE TRUCK OP: Ethan/Tyler TALENT: Michael/Alex
    9:00am
    @Lincoln
    GBB: NSAA Class D2 State Tournament - Chambers/Wheeler Central vs. Sterling
    10:20am
    @Lincoln
    Girls State Basketball: Crete v. Skutt Catholic
    10:35am - 12:15pm
    @Lincoln
    GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - LAKEVIEW vs MITCHELL- NETWORK WIDE TRUCK OP: Ethan/Tyler TALENT: Alex/Michael
    10:45am
    @Lincoln
    GBB: NSAA Class D2 State Tournament - Falls City Sacred Heart vs. Ewing
    10:45am
    @Lincoln
    GBB: NSAA Class D2 State Tournament - Falls City Sacred Heart vs. Ewing
    1:50pm - 3:35pm
    @Lincoln
    GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - BIHSOP NEUMANN vs NORTH BEND - NETWORK WIDE TRUCK OP: Will/Ethan TALENT: Eric/Lou
    2:00pm
    @Lincoln
    GBB: NSAA Class D1 State Tournament - Pleasanton vs. Weeping Water
    3:35pm - 5:15pm
    @Lincoln
    GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - WAHOO vs ADAMS CENTRAL - NETWORK WIDE TRUCK OP: Will/Ethan TALENT: Eric/Lou
    5:00pm
    Nebraska Men's Basketball
    5:00pm
    MBB: Nebraska at Michigan
    6:50pm - 8:35pm
    @Lincoln
    GIRLS STATE B QUARTERFINAL - NORTHWEST vs SEWARD - NETWORK WIDE TRUCK OP: Tyler/Will TALENT: Brandon/Andy
    8:20pm
    @Lincoln
    Girls State Basketball: BDS vs. Mullen
    8:35pm - 10:15pm
    @Lincoln
    GIRLS STATE B QUARTERFINAL - WAVERLY vs ELKHORN - NETWORK WIDE TRUCK OP: Tyler/Will TALENT: Michael/Andy
    8:45pm
    @Lincoln
    GBB: NSAA Class C2 State Tournament - Fillmore Central vs. Lourdes Central Catholic
  • 1
  • 2