Skip to content
- Sunday
- Monday
- Tuesday
- Wednesday
- Thursday
- Friday
- Saturday
27
28
29
30
31
1
11:00am - 1:00pm
Norfolk Auto Center Remote Talent: Angie (St Jude Cars for Kids promo $50 per car to St Jude)5:20pm
@Millard
BB:Grand Island @ Millard North
(Online)
Director:Tyler Talent:Brandon & Alex6:00pm
G/BBB: Syracuse at Platteview6:00pm
@Nebraska City
G/BBB: Norris at Nebraska City6:00pm - 9:30pm
@Norfolk
BB - Mid-States [Boys Semifinals/Double-header]
Pierce vs. Norfolk Catholic
Boone Central vs. Battle Creek
Talent: Andrew & Kellon2
@Norfolk
BB - Mid-States [Girls and Boys Finals] (Double-header)
Pregame at 5:45 p.m.
Talent: Andrew & Kellon12:15pm
MBB: Nebraska at Illinois12:50pm
BB:Omaha Marian/Creighton Pride @ Plus X
Director:Tyler Talent:Brandon & Andy2:00pm
@Peru
W/MBB: Evangel at Peru State3:20pm
@Broken Bow
BB:Ogallala @ Broken Bow
(Online)
Director:Ethan Talent:Alex4:20pm
@Norfolk
BB:PLV South @ Norfolk
Director:Will Talent:Eric & Lou5:50pm
@Beatrice
Beatrice Boys and Girls Basketball vs. Omaha Gross
3
12:00pm - 5:00pm
@Norfolk
Children`s Day Festival Record Pledges1:45pm
@Lincoln
WBB: Indiana at Nebraska4
5:50pm - 10:00pm
@DeWitt
BB: Thayer Central @ Tri County - Online before 6:30 PM/SOUTH FEED
Director: Tyler
Talent:Brandon & Kyle5
5:40pm
@Odell
Live High School Sports: GBBB Diller/Odell vs. College View Academy6
5:00pm
Nebraska Men's Basketball5:00pm
@Lincoln
MBB: Maryland at Nebraska7
5:40pm
@Springfield
Live High School Sports: BGBB Crete at Platteview5:45pm
Nebraska Women's Basketball5:45pm
WBB: Nebraska at Michigan5:50pm
@Hastings
BB:GICC @ Hastings St. Cecilia
Director:Will Talent:Brandon & Andy8
3:00pm - 7:00pm
@Cozad
Nothin but Net LIVE from Cozad Chris Williams, Will Ryan, Alex Loroff - NETWORK North and South5:35pm
@Beatrice
Beatrice Boys and Girls Basketball vs. GI Northwest5:40pm
@Wymore
Live High School Sports: BGBB Thayer Central at Southern5:45pm - 7:30pm
@Tilden
BBall: Humphrey St. Francis at Elkhorn Valley [Girls ONLY]
Talent: Andrew & Kellon5:50pm
@Grand Island
BB:Norfolk @ Grand Island
(Online)
Director:Will Talent:Brandon & Andy6:00pm
@Humboldt
G/BBB: Johnson-Brock at HTRS6:00pm
@Nebraska City
G/BBB: Boys Town at Lourdes Central Catholic9
4:20pm
@Norfolk
BB:Millard South @ Norfolk
Director:Ethan Talent:Eric & Lou6:30pm
Nebraska Men's Basketball6:30pm
MBB: Nebraska at Purdue
10
1:45pm
Nebraska Women's Basketball1:45pm
@Lincoln
WBB: Purdue at Nebraska11
BB - NC Girls Sub-districts 2:00pm
Nebraska Governor's Call-in Show5:40pm
@Beatrice
Live High School Sports: MUDECAS B Division Championship HTRS vs. Southern5:50pm - 7:30pm
@Beatrice
MUDECAS BOYS DIVISION B FINAL HTRS vs SOUTHERN - NORTH and SOUTH TALENT: BRANDON and KYLE PRODUCER: TYLER7:35pm
@Beatrice
Live High School Sports: MUDECAS A Division Championship FCHS vs. Tri County 7:40pm
@Seward
Live High School Sports - Girls Sub District Game - Norris v. Crete12
BB - NC Girls Sub-districts 5:30pm
Freeman vs JCC Basketball6:00pm
@Springfield
GBB: Class C2-1 Sub-District Semi-Finals - Lourdes Central Catholic vs. Palymra7:00pm
Tri-County vs Southern13
5:40pm
@Wilber
Live High School Sports: Girls Sub District Games 5:40p BDS v. NE Lutheran6:00pm
@Nebraska City
GBB: Class C1-1 Sub-District Semi-Finals - Falls City/Wilber-Clatonia winner vs. Auburn7:00pm
Nebraska Men's Basketball7:00pm
@Wilber
Live High School Sports - Girls Sub District Games Dorchester v. Exeter/Milligan7:05pm
@Lincoln
MBB: Minnesota at Nebraska7:30pm
@Nebraska City
GBB: Class C1-1 Sub-District Semi-Finals - Syracuse vs. Fairbury14
BB - NC Girls Sub-districts 6:40pm
@Wilber
Live High School Sports - Girls Sub District Games BDS/Dorchester/Exeter-Milligan game6:50pm
@McCook
BB (Boys Only):Cozad @ McCook
Director:Ethan Talent:Alex7:00pm
@Nebraska City
GBB: C1-1 Sub-District Championship - Auburn vs. Syracuse7:00pm
Freeman/JCC winner vs TC/Southern Winner7:00pm
@Springfield
GBB: C1-1 Sub-District Championship - Lourdes Central Catholic vs. Yutan15
5:20pm
@Ogallala
BB (Boys Only):Gothenburg @ Ogallala
Director:Ethan Talent:Alex5:35pm
@Grand Island
BB: Plus X @ Grand Island
(Online)
Director:Tyler Talent:Brandon & Andy7:30pm
BSB: Nebraska at UC-Riverside7:35pm
@Norfolk
BB (Boys Only):Hartington Cedar Catholic @ Norfolk Catholic
Director:Will Talent:Michael & Lou16
12:00pm
@Peru
W/MBB: Mount Mercy at Peru2:40pm
@Crete
Live High School Sports - Girls District Finals Crete v. North Platte6:05pm
@Norfolk
BB (Boys Only):Lincoln East @ Norfolk
(Online)
Director:Will Talent:Eric & Lou6:30pm
@Lincoln
MBB: Northwestern at Nebraska
17
2:45pm
@Lincoln
WBB: Michigan at Nebraska18
BB - LHNE Boys Sub-districts 5:30pm
@Lincoln
Beatrice vs. Lincoln Pius/Boys HS Basketball6:20pm - 8:15pm
@Sutherland
C1-11 SUBDISTRICT QUARTERFINAL - HERSHEY VS GOTHENBURG - NETWORK WIDE
PRODUCER: ETHAN
TALENT: ALEX19
BB - LHNE Boys Sub-districts 3:00pm
@Johnson
BBB: NSAA Class D1-1 Sub-District Semi-Finals - Omaha Christian Academy vs. Weeping Water4:00pm
@Beatrice
Freeman vs HTRS/Boys HS Basketball4:10pm
@Wilber
Live High School Sports - Boys Subdistrict - Exeter/Milligan vs. Dorchester/Friend4:30pm
@Johnson
BBB: NSAA Class D1-1 Sub-District Semi-Finals - Lourdes Central Catholic vs. Pawnee City5:20pm - 7:00pm
@Sutherland
C1-11 SUBDISTRICT SEMIFINAL - TBD VS OGALLALA - NETWORK WIDE
PRODUCER: ETHAN
TALENT: ALEX5:30pm
(Cancelled)
@Auburn
BBB: NSAA Class D2-1 Sub-District Semi-finals - Sterling vs. Johnson-Brock (Broadcast Cancelled, due to weather)5:30pm
@Beatrice
Southern vs Palmyra/Boys HS Basketball5:40pm
@Wilber
Live High School Sports - Boys Subdistrict - Diller/Odell vs. Parkview Christian7:00pm - 9:00pm
@Sutherland
C1-11 SUBDISTRICT SEMIFINAL - CHASE COUNTY VS COZAD - NETWORK WIDE
PRODUCER: ETHAN
TALENT: ALEX20
7:00pm - 8:30pm
@South Sioux City
NELPS Live Public Forum - North and South feed21
BB - LHNE Boys Sub-districts 6:00am - 7:00pm
St. Jude Radiothon 1:30pm
(Postponed)
BSB: Nebraska vs. Oregon State6:40pm
@Wilber
Live High School Sports - Boys Subdistrict - Exeter/Milligan vs. Diller/Odell6:50pm - 8:30pm
@Sutherland
C1-11 SUBDISTRICT FINAL - TBD VS TBD - NETWORK WIDE
PRODUCER: ETHAN
TALENT: BRANDON/ANDY7:00pm
@Auburn
BBB: NSAA Class D2-1 Sub-District Championship - Falls City Sacred Heart vs. Johnson-Brock7:00pm
@Johnson
BBB: NSAA Class D1-1 Sub-District Championship - Omaha Christian Academy vs. Lourdes Central Catholic7:30pm
@Beatrice
HS Boys Basketball/Winner of Tuesday nights games between Freeman/HTRS and Southern/Palmyra22
@York
BB - Girls District Finals
Clarkson/Leigh vs. Blue Hill
Talent: Andrew & Kellon
BO: Landon6:00am - 7:00pm
St. Jude RadioThon 12:30pm
BSB: Nebraska vs. Oregon State2:40pm
@Hershey
Girls D2-3 District Final: BDS v. Sioux County 3:00pm
@North Platte
GBB: NSAA C1-1 District Final - Mitchell vs. Syracuse6:00pm
@Waverly
GBB: NSAA D1-4 District Final - Archbishop Bergan vs. Johnson-Brock6:00pm
@Springfield
GBB: NSAA Class C2-7 District Final: Lourdes Central Catholic vs. Yutan7:20pm - 9:00pm
@South Sioux City
C2-4 GIRLS DISTRICT FINAL - HARTINGTON CC VS OAKLAND-CRAIG - NETWORK WIDE
PRODUCER: WILL
TALENT: MICHAEL/LOU23
BB - Boys District Finals 2:00pm
Nebraska Men's Basketball2:00pm
@Lincoln
MBB: Purdue at Nebraska
24
10:30am
BSB: Nebraska vs. Oregon State25
6:40pm
@Geneva
Live High School Sports - Boys District Final Exeter/Milligan vs. Giltner7:00pm
BBB: NSAA Class C1-3 District Final - Auburn vs. Fort Calhoun7:00pm
BBB: NSAA Class D2-5 District Final: Johnson-Brock vs. Mead (Sunny 101.3)7:00pm
@Friend
BBB: NSAA Class D1-2 District Final - Overton vs. Lourdes Central Catholic7:15pm
@Malcolm
District Basketball/Freeman Boys26
27
28
@Lincoln
BB - Girls State Basketball1:50am - 3:35pm
GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - BIHSOP NEUMANN vs NORTH BEND - NETWORK WIDE
TRUCK OP: Will/Ethan
TALENT: Eric/Lou8:40am
@Lincoln
Girls State Basketball: Sterling v. CWC8:40am
@Lincoln
Girls State Basketball: Sterling v. CWC8:50am - 10:35am
@Lincoln
GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - West Point-BEEMER vs LINCOLN CHRISTIAN - NETWORK WIDE
TRUCK OP: Ethan/Tyler
TALENT: Michael/Alex9:00am
@Lincoln
GBB: NSAA Class D2 State Tournament - Chambers/Wheeler Central vs. Sterling10:20am
@Lincoln
Girls State Basketball: Crete v. Skutt Catholic10:35am - 12:15pm
@Lincoln
GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - LAKEVIEW vs MITCHELL- NETWORK WIDE
TRUCK OP: Ethan/Tyler
TALENT: Alex/Michael10:45am
@Lincoln
GBB: NSAA Class D2 State Tournament - Falls City Sacred Heart vs. Ewing10:45am
@Lincoln
GBB: NSAA Class D2 State Tournament - Falls City Sacred Heart vs. Ewing1:50pm - 3:35pm
@Lincoln
GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - BIHSOP NEUMANN vs NORTH BEND - NETWORK WIDE TRUCK OP: Will/Ethan
TALENT: Eric/Lou2:00pm
@Lincoln
GBB: NSAA Class D1 State Tournament - Pleasanton vs. Weeping Water3:35pm - 5:15pm
@Lincoln
GIRLS STATE C1 QUARTERFINAL - WAHOO vs ADAMS CENTRAL - NETWORK WIDE
TRUCK OP: Will/Ethan
TALENT: Eric/Lou5:00pm
Nebraska Men's Basketball5:00pm
MBB: Nebraska at Michigan6:50pm - 8:35pm
@Lincoln
GIRLS STATE B QUARTERFINAL - NORTHWEST vs SEWARD - NETWORK WIDE
TRUCK OP: Tyler/Will
TALENT: Brandon/Andy8:20pm
@Lincoln
Girls State Basketball: BDS vs. Mullen8:35pm - 10:15pm
@Lincoln
GIRLS STATE B QUARTERFINAL - WAVERLY vs ELKHORN - NETWORK WIDE
TRUCK OP: Tyler/Will
TALENT: Michael/Andy8:45pm
@Lincoln
GBB: NSAA Class C2 State Tournament - Fillmore Central vs. Lourdes Central Catholic1
2